Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? Yaşadığımız dünya dijital bir hal almaya başladı. Artık alışverişimizi bile internet üzerinden gerçekleştirir olduk. İnternet üzerinden paraya ya da karta ihtiyaç duymadan kolayca alışveriş yapabilir hale geldik. Bu durum her ne kadar son yıllarda ortaya çıkmış gibi görünse de aslında çok eskiden beri hayatımızda yer ediniyor. Kripto paralar son dönemlerde herkesin ilgi odağı olmuş durumda. Bunlar arasında en ünlü olanı ve ilk piyasaya sürüleni ise Bitcoin. 2008 yılında ortaya çıkan bitcoin son dönemlerde yakaladığı ivmeyle pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Özellikle ilk çıktığı dönemlerde bitcoine yatırım yapan kullanıcılar günümüze gelindiğinde çok fazla kar etmeyi başardı. Bu durum başka yatırımcılarında bitcoine yönelmesine neden oldu. Bu yazımızda sizlere bitcoin nedir detaylı olarak açıklayacağız.

Bedava İnternet İsteyenler Bu Kampanyayı Kaçırmayın!  2022 Yılı Resmi Tatilleri

Kripto Para Birimi Bitcoin (BTC) Nedir?

Kısaltmış versiyonu BTC olan bitcoin 2008 yılında belli kişi ya da kişiler tarafından oluşturulmuş anonim kripto para birimidir. 2008 yılında meydana gelen kriz sonrasında Satoshi Nakamato isimli kişi ya da kişiler tarafından oluşturulmuştur. Anonim olması nedeniyle herhangi bir merkeze bağlı değildir. Bu nedenle herhangi bir düzenlemeye de tabii değildir. Bu durum bitcoinin birim değerinin binlerce dolarlık miktarlara yükselmesine neden olmuştur. Bitcoinin ortaya çıkışının ve ivme kazanmasının ardından kripto para çeşitleri de artış göstermiştir. Günümüzde kripto para borsası gittikçe gelişmekte ve pek çok kişinin ilgi odağı olmaktadır.

Bitcoinin Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoinin kullanıcılara sunduğu pek çok avantaj ve dezavantaj bulunur. Bunları bilmek kullanıcıların yatırım yaparken daha dikkatli ve bilinçli olmasını sağlar. Bitcoinin avantajları şunlardır:

  • Bitcoin piyasasında enflasyon meydana gelme ya da piyasanın çökme ihtimali düşüktür.
  • Geleneksel para transfer yöntemlerinden daha güvenli transfer yöntemine sahiptir.
  • Anonim ve merkeziyetsiz olması nedeniyle izi sürülemez. Bu sayede bakiye ya da hesap hareketleriniz üçüncü kişiler tarafından görülemez.
Bedava İnternet İsteyenler Bu Kampanyayı Kaçırmayın!  Blu TV Nedir? Nasıl Kullanılır? Blu TV Ücretleri?

Bitcoin dezavantajları şunlardır:

  • İllegal ürün ticaretlerinde çok kolay bir şekilde kullanılabilir.
  • Çalınan bitcoinleri geri alabilmeniz mümkün değil.
  • Her ne kadar transfer yöntemleri kolay olsa da bitcoin satın almak reel para birimlerini satın almak kadar kolay değildir.
  • Popüler olmasına rağmen güncel hayata tam olarak entegre edilebilmiş değil. Henüz pek çok yerde ödeme yöntemi olarak kullanılamıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*