NFT Nedir, NFT Nasıl Alınır Satılır?

NFT Nedir, NFT Nasıl Alınır Satılır?
NFT Nedir, NFT Nasıl Alınır Satılır?

NFT Nedir? NFT Nasıl Alınır Satılır? Kripto para borsası son dönemlerde geleneksel borsa çeşitlerinin de önüne geçerek popüler bir hal almaya başladı. Pek çok kişi yatırımlarını kripto para birimlerine yapmaya başladı. Bu durum kripto para borsasının her geçen gün gelişmesine ve yeni coin çeşitlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bitcoin kripto para birimiyle başlayan furya günümüzde çok daha fazla para birimin ortaya çıkmasıyla artmaya başladı. NFT teknolojisi bu furyaya eklenen popüler kripto para borsaları arasında yer alıyor. Özellikle son dönemlerde artış göstermesi ve yatırımcıların yüksek miktarlarda kazanç elde etmesi NFT teknolojisini birçok kişinin ilgi odağı haline getirmiş durumda. Yatırımcıların büyük kısmı NFT teknolojisini yakından takip ediyor ve analizlerin ışığında bu teknolojiye yatırım yapıyor. Kripto para analistleri tarafından da yakın kadraja alınarak takip edilen NFT teknolojisi son dönemlerde en fazla araştırılan konular arasında yer almayı başardı. Özellikle kripto para borsasına yeni giriş yapacak olan kullanıcılar nft nedir nft nasıl alınır satılır gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. Bu yazımızda sizlere nft nedir nft nasıl alınır satılır ve hangi borsalardan nft satın alınabilir gibi soruların cevaplarını detaylı olarak açıkladık.

Bedava İnternet İsteyenler Bu Kampanyayı Kaçırmayın!  2022 Yılında Yapılabilecek İş Önerileri

NFT Nedir?

NFT Nedir? NFT özünde bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkar. Kelime anlamı olarak takas edilemeyen token ya da misli olmayan token anlamlarına gelir. Yani her ne kadar bir kripto para birimi de olsa Bitcoin ve benzerlerinden büyük bir farklılığı vardır. Bu farklılık her bir NFT’nin benzersiz olmasından kaynaklanır. Bu nedenle bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin aksine NFT’ler takas edilemez. Bu durum her ne kadar NFT’yi dezavantajlı gibi gösterse de diğer kripto para birimlerine oranla daha avantajlıdır. Bunun sebebi NFT’lerin dosya içerisinde daha fazla bilgi depolayabilmesinden kaynaklır. Bu durum NFT’nin saf para birimlerinin üstüne taşınmasını ve böylelikle benzersiz kılınmasını sağlar. NFT’nin çok farklı türleri vardır. Bu bir müzik dosyası ya da JPG formatlı bir resim olabilir. Gerçek hayattaki koleksiyoncu mantığına benzer bir mantığı vardır. Yani değer taşıyan bir eşyayı biriktirme mantığı taşır. Dijital ortamda da değerli olabilecek her türlü NFT dosyası değer sağlar.

NFT Nedir, NFT Nasıl Alınır Satılır?

NFT’lerin Çalışma Mantığı Nedir?

NFT’lerin Çalışma Mantığı Nedir? NFT’lerin çalışma mantığı yatırımcılar ve NFT borsasına yeni girecek kişilerin merak ettiği noktalar arasında yer alıyor. NFT’lerin çalışma mantığı yukarıda bahsettiğimiz gibi gerçek hayata benzer şekilde işliyor. Değerli olan herhangi bir dosyanın alınıp satılabilmesine olanak sağlıyor. Bu dosyaların içeriği müzik, gif, video, JPG ve daha pek çok farklı tür olabilir. Bu dosyalar benzersizdir ve bu nedenle değerlidir. NFT’lerin bir başka özelliğiyse bu dosyaların gerçek hayata aktarılabilmesidir. Örneğin bir JPG dosyasını bastırabilir ve bunu satabilirsiniz. Bunun yanı sıra benzersiz bir dosyayı çoğaltmanızda mümkündür. Ancak NFT’lerin benzersizlik özelliği taşıması nedeniyle çoğaltılan dosya orijinaliyle aynı değeri taşımaz. Ek olarak NFT dosyalarını bilgisayar üzerinde sağ tıklayıp kaydetmenizle dosyayı hacklemeniz mümkün değildir. Zira kaydettiğiniz dosyalar onu değerli kılan esas bilgileri içermez. Bu nedenle herhangi bir değeri olmaz.

Bedava İnternet İsteyenler Bu Kampanyayı Kaçırmayın!  2022 Yılı Resmi Tatilleri

NFT Nereden Alınıp Satılabilir?

NFT satın alabileceğiniz onlarca platform vardır. Neredeyse tüm kripto para borsalarında yer edinmeyi başarmış popüler bir tokendir. Bu nedenle ulaşmanız kolaydır. Ancak hangi platformdan satın almak istediğinize alacağınız NFT çeşidine göre karar vermeniz gerekiyor. Örneğin bir JPG dosyasıyla MP3 dosyasına ulaşabileceğiniz yerler farklıdır. NFT satın alabileceğiniz bazı yerler şunlardır:

  • Foundation
  • OpenSea
  • BakerSwap
  • VIV3
  • Axie Marketplace
  • Nifty Gateaway
  • SuperRare

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*