Bankadan Ne kadar Kredi Alabilirim?

Bankadan Ne kadar Kredi Alabilirim?
Bankadan Ne kadar Kredi Alabilirim?

Bankalardan ne kadar kredi çekilebileceği son günlerde sıkça sorulan sorulardan birisi oluyor. Özellikle pandeminin de getirdiği zorlu şartlar ile insanların nakit ihtiyacı hızla artıyor. Bu ihtiyaçlarını da kredi çekerek karşılamak isteyenlerin sorduğu ilk soru bankadan ne kadar kredi alabilirim? Oluyor.

Bankadan Ne kadar kredi Alabilirim?

Bankadan çekebileceğiniz kredi tutarını belirleyen birçok nokta bulunmakta. Bunların başında hangi kredi türünde (konut, ihtiyaç, taşıt) kredi alacağınız, aylık ne kadar gelirinizin ve maaşınız olduğu, mevcut herhangi bir başka borcunuzun olup olmadığı etkilidir. Bunun yanında bankadan bankaya da size verilebilecek tutarlar değişiklik göstermektedir. Yine bankadan bankaya değişmekle birlikte konut ve taşıt kredisinde aldığınız evi veya arabayı ipotek göstermeniz durumunda yine size daha fazla kredi verecek bankalar bulunmaktadır.

Ortalama fiyatlara bakacak olursak ayda 4500 TL maaşı olan, belgeleyebileceği başka bir geliri olmayan ve herhangi bir kredi borcu bulunmayan kişi şu anda 60.000 TL ihtiyaç kredisi çekebilir. Fakat başta da belirtiğimiz gibi bu tutar bankadan bankaya ve çekeceğiniz kredi tutarına göre değişiklik gösterir. Yine aynı şartlarda konut kredisi çekmek isteyen birine ortalama 135.000 TL’ye yakın bir kredi çıkabilir.

Bedava İnternet İsteyenler Bu Kampanyayı Kaçırmayın!  2022 Yılı Memur Zamları ve Maaşları

Kredi Notunuz Kredi Çekerken En Önemli Nokta

Bunun yanında bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerine bu ortalama değerlerden fazla kredi verebilmekte. Kredi notunuz yüksekse, düzenli geliriniz de bulunuyorsa bankalar size normalde sunduğundan daha fazla kredi sunabilir. Kredi notunuz önceki kredileri düzenli ödeyip ödemediğinize, kredi kartı borcunuzu ödeme şeklinize ve düzeninize, mevcut borç ve hesap durumunuza göre belirlenir.

Geçmişte ödemediğiniz veya geciktirdiğiniz krediler varsa, kredi kartı borcunuzun en azından asgari tutarını bile düzenli ödemiyorsanız bu durumda kredi notunuz düşük çıkacaktır. Kredi notunuzun düşük çıkması durumunda da bankalar maaşınızdan bağımsız olarak sizden ek şartlar isteyebilirler. Hatta belli durumlarda kredi vermeyebilirler. Bu nedenle sadece düzenli gelirinizin olması kredi alabilmek için yeterli değildir.

Bedava İnternet İsteyenler Bu Kampanyayı Kaçırmayın!  Bitcoin Nedir?
Bankadan Ne kadar Kredi Alabilirim?
Bankadan Ne kadar Kredi Alabilirim?

Bankadan Ne Kadar Kredi Alabileceğimi Nasıl Öğrenirim?

Bunun için en etkili yol bankanızın şubesine giderek öğrenmektedir. Bunun dışında mobil bankacılık uygulamaları, bankaların internet şubeleri, SMS ve telefon bankacılığı hizmetleri ile de ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kredi türünden kredi türüne göre size verilecek olan tutarın değişebileceğini, yine kefil göstermeniz veya alacağınız ürünü (evi veya arabayı) ipotek ettirmeniz durumunda bir miktar daha artabileceğini unutmayın.

Bankaların özellikle kredi notunuz düşükse, geçmişte ödemediğiniz veya süresini uzun süre geciktirdiğiniz krediler varsa bu durumda düzenli geliriniz olsa bile kredi vermeyeceklerini de yine unutmayın. Bu gibi durumlarda bazı bankalar kefil göstermeniz (tabii ki kefilin düzenli geliri olmalı ve kredi notu yüksek olmalı) veya ipotek ettirmeniz durumunda size kredi verebilir. Fakat tüm bankalar bu şekilde kredi vermemektedir. Kredi çeken müşterisi çok olan bankalar düzenli ödeme yapan müşterileri tercih edeceklerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*